Letní prázdniny jsou v plném proudu a všichni se vidí na dovolené. Asi vás nepřekvapí, že právě o prázdninách se stane nejvíce úrazů. Ať je trávíte u vody nebo v lese, nebezpečí úrazu na vás číhá všude. Není tedy od věci mít v kufru přibalenou lékárničku a v telefonu staženou aplikaci Medevio. Víte, které úrazy jsou o prázdninách nejčastější? Se kterými si poradíte sami a které už si žádají zásah odborníka? O tom nám povídala MUDr. Petra Pelikánová.
Nejčastější úrazy? Pády!
Mezi nejčastější prázdninové úrazy, se kterými se paní doktorka setkává pravidelně ve své ordinaci, jsou pády. Hlavně ty z trampolín. Koktejlem pro typický úraz je trampolína plná dětí a dospělí, kteří si myslí, že děti hopsající za sítí se zipem jsou jako v dětském koutku, a proto není třeba se jim věnovat. U těchto úrazů ošetřujeme především různé typy zlomenin, komoce hlavy včetně otřesů mozku a také úrazy břicha. Hned dalšími v pořadí jsou pády z koloběžek, kol a často také z koně.
Pravidla pro bezpečné používání trampolíny:
- Vždy skáče pouze jedno dítě.
- Dohled dospělé osoby.
- Zapnutá ochranná síť.
- U malých dětí dopomoc na schůdcích.
Akutní úrazy: V případě akutních úrazů způsobených pádem je vždy vhodné okamžitě vyhledat odbornou pomoc v ambulanci nebo na pohotovosti.
Kdy pomůže MEDEVIO
Rada lékaře: Co lze řešit vzdáleně podle MUDr. Petry Pelikánové
"U nás v ordinaci běžně pomáháme rodičům vzdáleně a na základě fotek v neakutních případech. Využíváme aplikaci Medevio, díky níž mne mohou pacienti kontaktovat, kdykoliv je třeba, a zaslat mi potřebné přílohy, jako jsou např. fotky různých vyrážek a kožních obtíží. Je to skvělé, protože díky tomu dokážeme například identifikovat infekčního pacienta a pozvat ho mimo ordinační hodiny, tak aby nenakazil polovinu dětí v čekárně. Dále aplikace šetří čas nám i pacientům, aby zbytečně nemuseli do ordinace."
Nejčastější letní komplikace, které řeší MUDr. Petra Pelikánová vzdáleně přes MEDEVIO, jsou:
- popáleniny,
- opařeniny,
- intoxikace,
- pády z postele, postýlky či kočárku,
- klíšťata.
(Pozn. redakce:Sledujte web Medevio. Postupně budou vycházet další rady, jak na první pomoc od paní doktorky Pelikánové)
Většina rodičů, obzvláště malých kojenců či batolat, je ale velmi zodpovědných, a pokud se úraz stane mimo ordinační hodiny, kdy za mnou nemohou přijet, vyrážejí s dítkem na lékařskou službu první pomoci.
Pacienti a první pomoc
„Myslím, že povědomí o první pomoci se stále zlepšuje, ale obecně se lidé hodně bojí, aby třeba neudělali nějakou chybu. V tomto případě však platí, že je lépe dělat alespoň něco než vůbec nic,“ říká paní doktorka Pelikánová. V současnosti dobře funguje osvěta na internetu, kde je řada aktivních a poměrně populárních lékařů. Také jsou dnes běžně dostupná různá školení nebo kurzy první pomoci, které doporučuje absolvovat každému. „Dejte ale opravdu pozor, ke komu se na takový kurz přihlásíte – určitě nestačí jen samotné zdravotnické vzdělání, hledejte někoho, kdo má s první pomoci praktické zkušenosti a aktivně se jí věnuje,“ doplňuje.
Pokud si nevíte rady, je vždy vhodné konzultovat první pomoc s lékařem. Ať už využijete linku 155 nebo jinou aplikaci, nikdy neuděláte chybu.
Pravidla prevence
Prevence je základem všeho. Probíráme to s rodiči vždy i v ordinaci a snažíme se jim nastínit ty nejčastější situace.
Co se týče přizpůsobení domácnosti, jde hlavně o tyto úkony:
- Zajistit veškeré léky v uzamčené lékárničce.
- Zajistit prací prášky, tablety do myčky, louhy apod.
- Zaslepit elektrické zásuvky.
- Zajistit okna a dveře.
- Zajistit vstup na schody.
- Vařit na zadních plotýnkách a při vaření neopouštět kuchyň.
Z dalších preventivních úkonů je nutné zmínit:
- Bezpečná jízda v autě = dítě v autosedačce.
- Jízda na kole/koloběžce = vždy helma na hlavě.
- Zabezpečení vodních ploch bazénů = bariéra proti pádu.
- Bezpečné skákání na trampolíně viz výše.
- Jízda na koni/lyžích = helma a chránič páteře.
Základem je bezesporu také vybavená uzamykatelná lékárnička, která by měla obsahovat následující:
- Antipyretika – léky na sražení teploty (Paralen, Nurofen atd.).
- Teploměr.
- Antihistaminika, jako je Fenistil, která dobře poslouží při poštípání hmyzem nebo při alergické reakci.
- Oční kapky.
- Nosní kapky.
- Dezinfekce.
- Náplasti.
- Pinzetu a nůžky.
- Sterilní čtverce.
- Obinadlo.
- Živočišné uhlí.
TIP: Letní strašák jménem klíště
Základem je nebát se a klíště vytáhnout co nejdříve. Stačit vám k tomu bude i obyčejná dezinfekce a pinzeta. Současné postupy doporučují kývat klíštětem ze strany na stranu. Pokud se vám klíště přetrhne, nezoufejte, ze samotných kusadel již přenos infekce nehrozí a tělo si s nimi poradí podobně jako například s malou třískou. V současnosti jsou trendem také různé mrazicí spreje.
MUDr. Petra Pelikánová
Dětská lékařka praktikující v ordinaci Nový Knín vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Absolvovala praxi na Pediatrické klinice a na Centrálním příjmu pro děti 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole, v Nemocnici Hořovice, je držitelkou Diplomu celoživotního vzdělávání lékařů České lékařské komory a školitelkou kurzů první pomoci. Atestaci získala v oboru dětské lékařství pro děti a dorost a alergologická a klinická imunologie a absolvovala mnoho specializačních kurzů.