Střevní a žaludeční potíže patří mezi jedny z nejčastějších dětských onemocnění a každý rodič se s nimi u svých dětí setká. Může se jednat o následek pouhého přejedení, reakci na dietní chybu nebo konzumaci „zkažené” potraviny, ale také může být příčinou virová či bakteriální infekce zažívacího traktu, zánět středního ucha nebo dokonce může zvracení či průjem doprovázet prořezávání zoubků. Jakým způsobem dítěti pomoci a jak mu co nejrychleji ulevit od bolesti a obtíží? Kdy volat do pediatrické ordinace a kdy stačí zanechat dotaz prostřednictvím on-line komunikační platformy? O tom všem se rozepsala MUDr. Petra Pelikánová z pediatrické ordinace Nový Knín.
Na co si dát pozor a jak se správně zachovat, když dítě zvrací?
Nejdůležitější a nejtěžší je uchovat si chladnou hlavu a hlavně nepanikařit. S prvním zvracením nejezděte hned k lékaři nebo na pohotovost. Nechte dítě alespoň několik hodin v klidu, byť pod vaším dohledem. Pokud chcete mít klid a jistotu, využijte některou z on-line komunikačních platforem a v klidu kontaktujte lékaře on-line a informujte ho o tom, co se stalo.
1. Vylučte stravu a soustřeďte se na udržení hydratace
U zvracení je zcela nezbytné zpočátku vyloučit stravu a soustředit se pouze na udržení hydratace, tedy na příjem tekutin. Pokud máte malé miminko, nepřerušujte kojení či krmení umělým mlékem.
2. Tekutiny musí být vždy studené, až ledově vychlazené
Pamatujte si, že tekutiny musí být vždy studené, až ledově vychlazené. Teplé tekutiny totiž více dráždí na zvracení. Chladné tekutiny naopak podrážděný žaludek zklidńují. Také je musíte podávat velice pomalu, ideálně lžičkou, stříkačkou či brčkem. V prvních fázích si vystačíte s vodou nebo čajem, při úpornějším zvracení může dobře pomoci rehydratační iontový roztok, který seženete v každé lékárně. Ale pozor – je slaný, takže s ním nemusíte být zrovna úspěšní. I pár lžiček však pomůže.
3. Mějte přehled o příjmu a výdeji tekutin
O příjmu a výdeji tekutin je dobré mít přehled, vezměte si proto kousek papíru a zapisujte si, kolik toho dítě vypilo a také kolikrát zvracelo. Velice dobrým ukazatelem hydratace je močení.
4. Začínejte se suchou stravou
Teprve když dítě několik hodin nezvrací, začněte obracet pozornost k jídlu. Zpočátku je vhodná suchá strava, postupně můžete zkusit lehce osolený vývar, mrkev, vařenou bramboru, rýži, banán nebo oloupané a nastrouhané jablíčko.
A jak je to s průjmem?
O průjmu hovoříme tehdy, když má děťátko za den více než tři až pět řídkých stolic. Pro lékaře je důležité zabarvení stolic a také jejich příměs jako hlen nebo krev. Stejně jako u zvracení může být příčinou cokoliv z výše uvedeného a ani zde nemá konkrétní příčina průjmu vliv na léčbu.
Je důležité, aby vaše děťátko dobře pilo, pomoci mohou probiotika, v některých případech je vhodný i Tasectan nebo Smecta. Tyto přípravky podávejte ideálně po konzultaci s lékařem. Strava by měla být dietní, vhodné jsou například vývary, mrkev, banán, rýže. U miminek mléko nevysazujte, u starších dětí je vhodné se po dobu průjmu bez mléka obejít.
MUDr. Petra Pelikánová Dětská lékařka praktikující v ordinaci Nový Knín vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Absolvovala praxi na Pediatrické klinice a na Centrálním příjmu pro děti 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole, v Nemocnici Hořovice, je držitelkou Diplomu celoživotního vzdělávání lékařů České lékařské komory a školitelkou kurzů první pomoci. Atestaci získala v oboru dětské lékařství pro děti a dorost a alergologická a klinická imunologie a absolvovala mnoho specializačních kurzů.